Terminy

1. Kiedy należy złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy, gdy termin na odstąpienie mija w sobotę? (🇳 NOWE)

W przypadku, gdy termin na odstąpienie od umowy mija w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, to konsument ma możliwość złożenia oświadczenia o odstąpieniu w następny dzień roboczy.

Przykład
Konsument kupił towar na pokazie w niedzielę 7 lutego. Co ważne towar został mu wydany od razu, zatem termin liczy się od następnego dnia, tj. 8 lutego. Chcąc odstąpić od umowy konsument powinien to zrobić najpóźniej w poniedziałek 22 lutego.Zapamiętaj!

Przy liczeniu terminów nie wliczamy początkowego dnia zdarzenia – jeżeli towar otrzymaliśmy 4 kwietnia to 14 dni mija 18 kwietnia.
Podstawa prawna: Art. 3 ust. 4 Rozporządzenie Rady (EWG, EURATOM) nr 1182/71 z dnia 3 czerwca 1971 r. określające zasady mające zastosowanie do okresów, dat i terminów, art. 115 kc.

2. Jak liczyć termin złożenia oświadczenia od umowy, jeżeli w międzyczasie przypadają święta lub dzień wolny? (🇳 NOWE)

W tej sytuacji nie ma znaczenia, że „po drodze” występują święta lub dni wolne. Termin liczymy bowiem według dni kalendarzowych.

Przykład
Jarek kupił przez internet telefon. Towar otrzymał 21 marca (poniedziałek). Termin złożenia oświadczenia o odstąpieniu mija 4 kwietnia (poniedziałek). Nie ma znaczenia, że w międzyczasie przypadły 3 dni świąteczne.Zapamiętaj!
Przy liczeniu terminów nie wliczamy początkowego dnia zdarzenia – jeżeli towar otrzymaliśmy 4 kwietnia to 14 dni mija 18 kwietnia.
Podstawa prawna: Art. 115 Kodeksu cywilnego.

Pozostałe kategorie: